Latvietis neatpazīst līderus

Atkal aizritējušas kārtējās pašvaldību vēlēšanas. Ko katrs no viņām gaidīja? Kam pievērsa uzmanību, izdarot balsojuma izvēli?

Jau krietnu laiku pirms vēlēšanām mēs sekojām līdzi kandidātiem un politiskajām kampaņām, pat ar komentāriem ievietojot viņus Twitterī.

Par līderi piedzimst, taču Ušakovu tauta izveidoja par līderi, jo faktiski viņš nav dzimis līderis.

 

Kāpēc Ušakovu mīl tauta?

 

No socionikas viedokļa atbilde vienkārša. Pēc sociotipa Jeseņins, introvertais intuīvi ētiskais tips, kas piedzimis ar talantu izprast cilvēkus, saprasties ar viņiem, uzklausīt un veltīt sevi tam, lai vispirms apmierinātu lielu sabiedrības daļu. Šobrīd īstenotie lielu ietekmi nesošās aktivitātes ir:

  • pensionāru un skolēnu brīvbiļetes,
  • skolu remonti,
  • ceļu asfaltēšana,
  • veloceliņu izveide,
  • lapu savākšana Rīgas pilsētā,
  • sociālo dzīvokļu fonda izveide un atjaunošana Rīgas pilsētā u.c.

Jau varam paskaitīt, cik liela daļa sabiedrības kļuva apmierināta ar viņa darbību! Tauta taču nezina, cik krasi mazinājās Rīgas Domes budžets, un tautai faktiski par to nav jādomā. Sabiedrība grib dzīvot labi šodien. Un Ušakovs ar savu darbību to ir pierādījis. Popularitāte ir gūta ar Ušakova labestību, kura nepazīst taupības robežas.

© Edijs Pālēns, Leta.

Turklāt Ušakovam ir laba profesionāla palīdze Iveta Strautiņa, pēc sociotipa Žukova, ekstravertais sensori loģiskais tips, kura tiešām ir dzimusi līdere. Visticamāk, viņa dod saprātīgus padomus Nilam. Neizslēdzam, ka Ušakovs gatavo Ivetu karjeras izaugsmei, lai kādreiz viņa ieņemtu Nila posteni.

Bez tam, viņam ir arī spēcīgs vietnieks, Andris Ameriks, pēc sociotipa Gabēns, introvertais sensori loģiskais tips. Tikai viņiem būtu ieteicams ar Rīgas pilsētas budžetu nerīkoties tik izšķērdīgi kā ar savējo. Tagad atliek nostabilizēt Rīgas kasi, citādāk mēs varam palikt pie tukšas bļodas, kad vajadzēs atņemt visu jau iedoto.

Varētu jautāt, kāpēc Sarmīte Ēlerte, pēc sociotipa Žukova, ekstravertais sensori loģiskais tips, dzimusi līdere, izpelnījās lielus mīnusus?

Vispirms, Ēlerte kā personība Latvijā vairākumā tiek uztverta negatīvi. Bieži dzirdēts, ka cilvēki pat viņas sejas izteiksmi nevar ciest. Vai cilvēka seja patiešām ir dvēseles spogulis? Vairākumā gadījumu – jā.

Mums Latvijā ir zināmi pie šī tipa piederoši cienījami cilvēki, kā Vaira Vīķe-Freiberga, Māra Zālīte, Ainārs Šlesers, Ingus Pētersons u.c. Par viņiem nievājošas replikas nekad nav dzirdētas. Kaut arī 2.kvadrai, kurai piederīgs Žukova tips, ir kategoriska valoda, bet Ēlertes gadījumā arī tas nebija noteicošais. Partija, kura izvirzīja Ēlertes kandidatūra, nenopietni izpētīja rīdzinieku attieksmi pret viņas personību. Savulaik atstājot „Dienu” un momentā ienākot politikā, kas daudziem tik ātri neizdodas, viņa skaidri pierādīja savu dabu – „ko gribu, to panāku”. Viņas rīcība krietni izskatījās pēc varaskāres, nevis pēc vēlēšanās dot labumu cilvēkiem. Tieši ar to viņa samazināja savu jau toreiz ne visai augsto popularitātes reitingu. Ar varu draugos netiksi!

Studentiem ir izdevies izveidot asprātīgu parodiju par Ēlerti:

Socionikā pieņemts spriest, ka saderīgā laulībā cilvēks izveidojas par veiksmīgu vadītāju un viņa dzīve kļūst harmoniska. Arī ārēji viņš izskatās laimīgs. Vairai Vīķei-Freibergai, Mārai Zālītei, Aināram Šleseram ir saderīgas laulības. Taču ko mēs zinām par Sarmītes Ēlertes personīgo dzīvi? Vai tiešām vienīgais „vīrietis” viņas mūžā bijis Sorosa fonds?

 

Tagad par citas pilsētas līderi

 

Kāpēc, par spīti tiesas prāvām, apsūdzībām smagos noziegumos un daudzkārtīgām nievām presē, ventspilnieki joprojām ciena savu pilsētas galvu Aivaru Lembergu?

Acīmredzot uz ventspilniekiem neattiecas šī raksta virsraksts. Viņi prot atpazīt līderus un vadītājus. Aivars Lembergs, pēc sociotipa Napoleons, ekstravertais sensori ētiskais tips, dzimis līderis, patiesi prot vadīt un valdīt. Tā jau pasaulē nemēdz būt, ka vienu līderi mīl pilnīgi visi iedzīvotāji, tāpēc Lembergam ir arī ienaidnieki. Neskatoties uz visu, viņš arī šajās vēlēšanās viņš uzvarēja. Prese konstatēja, ka Ventspilī Lemberga pozīcijas stiprākas nekā iepriekšējās pašvaldību vēlēšanās.

 

Kāpēc Lembergu mīl?

 

Viņš ir cilvēks, kuru var mīlēt. Esam bieži dzirdējuši cilvēkus izsakāmies par Lembergu – mums vienalga, ko par viņi runā, priekš mums viņš ir vislabākais. Neskaitāmas situācijas atgādinājušas, ka Lembergs vienmēr bijis smaidīgs un labestīgs, lai arī viņa hūte dažiem nav patikusi. Tāpat nekad nav aprakstīts, ka no viņa lūpām nav sadzirdēts neviens rupjš vārds. Taču, ja spriežam par viņa darbiem, tad Ventspils ir otrā Šveice. Esam satikuši pat vecus un citu tautību cilvēkus Ventspilī, kuri ļoti pozitīvi izsakās par viņu un aizstāv.

Pasaules vēsture pierāda, ka Napoleona sociotipa pārstāvji ir harizmātiski līderi, kurus tauta mīl. Napoleons Bonaparts pieņēma daudzus nepopulārus lēmumus un cieta smagu sakāvi karā, taču vienalga izpelnījās tautas atzinību.

 

Ko varam secināt?

 

Sociotips atklāj līdera dotības. Liela nozīme ir tam, kādas attiecības līderim izveidojušās ģimenē un kādas viņš veido ar tautu. Piemēram, Ēlertes labestību tauta nepamanīja, vienīgi konstatēja to, ka viņa administrē Sorosa naudu, uzmana valstī notiekošās negācijas, pati kļūdama miljonāre. Vai vispār šinī mūžā Ēlerte paspēs izdarīt kaut ko tādu, lai tauta viņu apbrīnotu?

Saglabājot politisku neitralitāti, mēs nosakām katra nozīmīga politiķa sociotipu, ievietojam viņu fotogalerijā un faktiski pastāstām, ko no katra var gaidīt. Taču tev, lasītāj, jāvērtē arī viņu attiecības komandā, ģimenē un reputācija sabiedrībā.

Kā atbildei uz virsrakstu gribam pieminēt, ka Krievijas iedzīvotāji procentuāli atpazīst savus līderus daudz labāk nekā Latvijas iedzīvotāji savējos. Lai arī cik nepatīkams citiem šķistu Putins un Medvedjevs, Krievijas iedzīvotāji viņus no jauna ievēlēja ar lielu balsu pārsvaru. Acīmredzot, kā liela nācija viņi jūt, ka tās pārvaldīšanai nepieciešama „spēcīga roka”, 2.kvadras sensori loģiskais tips Maksims.