Donkihots - intuitīvais loģiskais ekstraverts

Pseidonīms - Izzinātājs

 

Donkihots vienmēr ir ar kaut ko aizrāvies, viņam ir daudz un dažādas idejas, par ko katrā laikā gatavs diskutēt. Nosliece pētīt abstraktus jautājumus un parādības. Prot redzēto izmantot saviem pētījumiem. Tā rezultātā dzimst jaunas idejas, viņš bieži atrod risinājumus, kas citiem šķiet neizprotami. Nojauš jebkura notikuma iemeslus, izprot tos, tādēļ viņa prognozes pārsvarā ir nekļūdīgas. Bieži, jau iepriekš, jūt notikumu pavērsienu, apsver un prot izstrādāt rīcības plānu, apjauš jaunas iespējas. Diemžēl, savas ieceres ieviest dzīvē viņam neizdodas, tādēļ nepieciešams strādāt komandā. Par visu, kas viņu interesē, iegūst vispusīgu informāciju. Netērē laiku, viņaprāt, bezcerīgām lietām.

Pārveido un sagatavo darba vietu atbilstoši savām vajadzībām. Katru darbu veic tā, kā uzskata par pareizu, necenšas ievērot noteikumus un pamācības. Domās aizsteidzas soli priekšā pārējiem, bet strādā lēnāk par citiem. Necieš vienveidīgu darbu, viņam ātri apnīk viss pierastais un zināmais. Ja viņu pārtrauc radošā vai darba procesā, grūti turpināt iepriekšējo, jo var būt radusies jauna aizraušanās. Ilgstoši spēj strādāt darbu, kura veikšanai nepieciešama loģiskā domāšana. Teorētiķis, viņu interesē struktūra - sakārto lietas pēc satura, noteiktā laikā un secībā. Talantīgs rasētājs un zīmētājs, spēj atspoguļot kādu darbību, kā arī izskaidrot sakarības un saiknes starp veseluma daļām, un to darbības likumus.

Bieži kavē, un reizēm aizmirst izpildīt solīto. Nerēķinās ar citu cilvēku laiku, jo viņam ir savs bioloģiskais pulkstenis. Enerģijas pieplūdumu jūt dienas otrā pusē (t.sk. naktī). Dienas pirmo pusi izmanto enerģijas atgūšanai. Daudzi Donkihoti nenēsā pulksteni, jo izjūt laika ritmu. Spēj paredzēt laika apstākļu maiņu un notikumu attīstību. Viņa domas un uzmanību piesaista katastrofas, stihiskas nelaimes, masveida cilvēku nāves gadījumi un citi liktenīgi notikumi, patīk pētīt tos izraisošus iemeslus.

Donkihota intereses nav daudzpusīgas (filozofija, vēsture, māksla, pasaules izcelsme u.t.t.), bet to, kas interesē pēta, vēro un vērtē. Viņam ir svarīgi visu sadalīt pēc noteiktām pazīmēm, atrast saikni starp detaļām, sasaistīt ar kopējo. Spēj sajust, ārēji pilnīgi atšķirīgu, lietu apslēpto jēgu un kopsakarības. Aizrautīgs, jaunu uzskatu, ideju, teoriju un zinātnes radītājs. Viņš ir revolucionārs. Vienmēr gatavs piedalīties dažādu jautājumu apspriešanā, bet ne vienmēr prot skaidri izteikties. Viņa domas daudziem šķiet neizprotamas un sarežģītas. Jebkuru ieceri spēj mainīt, lai varētu to izmantot pēc vajadzības.

Pētnieks Izzinātājs nodarbojas ar to, kas viņam šķiet vajadzīgs, nevis izdevīgs. Ja ir izvēlējies darbu, kas piesaista viņa uzmanību, tad mēdz pārcensties un pārstrādāties. Spēj dot jaunu ievirzi tam, kas piesaistījis viņa uzmanību, vai šķiet vajadzīgs. Necenšas nopelnīt lieku, jo ir pieticīgs. Neuzkrāj ne mantu, ne naudu. Mājoklī ir tikai pašas nepieciešamākās sadzīves lietas. Lietas pērk, kad rodas nepieciešamība.

ENTP mēdz būt iegarena seja ar smalkiem vaibstiem, nedaudz uz priekšu saliekts slaids augums, bieži mugura veido C burta izliekumu. Viņš ģērbjas neparasti, savdabīgi, izvēlas augstvērtīgas lietas. Izvēloties, mēdz tās aptaustīt. Donkihots vienmēr jūtas izsalcis. Nepacietīgs, ēd strauji, slikti sakošļājot barību, tādēļ bieži slimo ar gremošanas orgānu kaitēm. Mājās nepatīk nodarboties ar praktiskām, saimnieciskām lietām, ir izklaidīgs un neuzmanīgs. Nepievērš uzmanību apkārtējai kārtībai. Ja Donkihots dzīvo viens, viņš jūtas bezpalīdzīgs, jo nespēj sakārtot apkārtējo vidi. Viņš apzinās šo bezcerību.

Neuzticīgi uztver dažādus apgalvojumus. Skeptisks pret politiku, pret reliģiju – rituāliem, elkiem, to pielūgsmi. Viņš izsmej lētticību, nesaprātīgu rīcību, vai tos, kuriem nav sava viedokļa.

Donkihots ir demokrātisks vadītājs skolā. Tur valda radošs gars, draudzīgas, vienlīdzīgas attiecības. Vadošā darbā var rasties dažādi sarežģījumi - gan ētiskas, gan saimnieciskas dabas, tādēļ ilgstoša vadība viņam sagādā grūtības. Donkihots atstāj stipras gribas, izlēmīga cilvēka iespaidu. Ārkārtējās situācijās nepakļaujas apkārtējo spiedienam, rīkojas izlēmīgi. Nav naidīgs, taču savu dzīvesveidu un uzskatus aizstāv pārliecinoši. Ja viņu mēģina pakļaut vai ierobežot, rīkojas neprognozējami. Šī iemesla dēļ viņu uzskata par nelīdzsvarotu cilvēku ar smagu raksturu. Netīko pēc varas, jo uzskata, ka vara atņem cilvēkam brīvību. Ilgstošu sāncensību nevar izturēt, jo viņu maz interesē gan rezultāts, gan process.

Pētnieks Izzinātājs neprot saglabāt attiecības un necīnās par partneri. Neizprot cilvēku savstarpējās attiecības, tādēļ neprot izturēties smalkjūtīgi un iejūtīgi. Atļaujas katram pateikt, ko par viņu domā, sagādājot sev nepatikšanas. Nejūt apkārtējo attieksmi pret sevi, tādēļ ir uzmanīgs, ilgi novēro cilvēku, salīdzina, šaubās, neuzticas. Jūtās un emocijās neorientējas. Baidās no pārmetumiem un partnera dusmām, cenšas izvairīties no nekontrolējamām situācijām. Sarunas laikā mēdz enerģiski žestikulēt, runā skaļā balsī, vicina kādu priekšmetu, cenšas iekarot sarunu biedra uzmanību. Sarunājoties uzbudinās, runa paātrinās, kļūst nesakarīga (viņa domāšana ir ātrāka par runu). Žesti, mīmika un balss tonis izklausās draudīgi.

Augstāk par visu vērtē sarunas ar patīkamiem cilvēkiem. Viņam nepieciešami zinoši, neparasti cilvēki, kuri spēj nodrošināt mierīgu mājas dzīvi, rada drošības un līdzsvara sajūtu (kāds ir viņa duālais Dimā).

Viņam grūtības sagādā lēmumu pieņemšana attiecību jomā, jo neizprot partnera jūtas. Baidās kļūdīties, tādēļ nogaida un nesteidzas likumīgi apstiprināt attiecības. Saskarsmē ar nepazīstamiem ir piesardzīgs, uzmanīgs, mierīgs. Draugus izvēlas pats. Nepatīk dot solījumus, neprot atteikt. Spēj nesavtīgi palīdzēt cilvēkiem, kuri viņam lūdz palīdzību. Aizspriedumains.

Donkihotu nomoka dažādas likstas – viņš nespēj sakārtot apkārtējo vidi un attiecības, nespēj īstenot savas ieceres, nespēj rūpēties par veselību, ķermeņa sajūtām u.c. Viņam bieži nepietiek dzīves prieka un spēka, ir kūtrs. Gaida tūlītēju rezultātu, tādēļ spējīgs pievērsties mākslīgiem stimulatoriem, kas rada atslodzi, bet dod īslaicīgu prieku -- alkoholam, narkotikām un azartspēlēm.

Pētnieks Izzinātājs ir neizturīgs pret sāpēm. Ja ir saslimis, tad vēlas ātru atveseļošanos. Ietiepīgi uzsver savas vajadzības un pieprasa nepieciešamās ērtības, taču diezgan viegli spēj izdzīvot arī pieticīgos apstākļos. Labprāt izmēģina jaunus dārgus dzērienus, apģērbus, braucienu limuzīnā u.c. Patīk jautras kompānijas, saviesīgi pasākumi. Viņam mēdz būt straujas garastāvokļa un pašsajūtas maiņas. Enerģijas pieplūduma periodi mainās ar nomāktību. Tad viņš kļūst vienaldzīgs, izvairās no cilvēkiem, ieslīgst pilnīgā bezdarbībā un gulšņā. Donkihots, atšķirībā no citiem sociotipiem, nevēlas, lai viņu uzmundrina un žēlo. Biežāk kā citiem intuitīviem sociotipiem, viņam izdodas pašam pārvarēt sastinguma stāvokli.


Donkihota saderīgākie partneri: duālais - Dimā, aktivators - Igo, mirāžas - Jeseņins un pusduālais Gabēns

                   

                  Mihails Ļermontovs                            Aušra Augustinavičute

Aušra Augustinavičūte Gaļina Čikirisova Ingūna Rībena Ramona Umblija Līga Krapāne

Velta Krūze Elita Keiša Inta Lase Edīte Šulmane Olga Hodireva

Ilze Jaunalksne Ieva Kulakova Jeļena Jakovļeva Agnese Zeltiņa Juta Strīķe
Jogita Pūpola Koko Šanele Irina Hakamada Agnese Boža Džoana K. Roulinga
Santa Zāmule Irina Doļiņina Darja Poverennova Ieva Ilvesa Jeļena Vorobei
Jūlija Bogdanova Tatjana Kargina Una Ulme-Sila Agita Urtāne Gundega Repše
         
Audrija Tatau  Ingrīda Circene  Mārīte Veļikāne Raimonda Vazdika Viktorija Ņeborjakina Lietuva
       
Ieva Ozoliņa        
         

 


 

Aleksandrs Bukalovs Igors Kaļinausks Jānis Domburs Harijs Ozols Mārtiņš Freimanis
Zigfrīds Muktupāvels Imants Ziedonis Jānis Vaišļa Mihails Gruzdovs Jānis Reinis
Mārtiņš Sirmais Hanss Kristiāns Andersens Mihails Porečenkovs Edijs Spriņģis Armands Reinfelds

Pāvels Prilučnijs Roberts Putnis Jānis Ķipsna Vladmirs Presņakovs Gatis Gavars

Vladimirs Antonovs Kārlis Būmeisters Pjotrs Čaikovskis Ivans Kiļesņikovs Markuss Rīva

Zigmunds Freids Aigars Grāvers Ivo Grīsniņš-Grīslis Mihails Ļermontovs Vladimirs Lindermans

Guntis Bojārs Aleksandrs Dronovs Vladimirs Moisejenko Aļeksejs Paņins Jānis Rainis

Rihards Riekstiņš Mārtiņš Miška Marots Kasems Emīls Zolā Kaspars Zvīgulis

Egons Dombrovskis Heinrihs Erhards Jānis Bordāns Normunds Pauniņš Daniils Strahovs

       
Artūrs Dīcis Pāvels Prilučnija