Par attiecībām vispār

 

Kas ir attiecības starp cilvēkiem un apkārtējo vidi? Cilvēkam iedzimst intelekts un automātiska reakcija uz noteiktu ārējo kairinājumu. Sarežģītākais sevis pazīšanas procesā ir tas, ka mēs reti spējam pārsteigt paši sevi, taču citus pārsteidzam bieži.

Saskarsmē cilvēks var būt gan novērotājs, gan situācijas dalībnieks. Parasti cilvēkus kā objektus redzam kā "es pats" un "citi". Ja sarunas laikā mainās statuss no novērotāja uz sarunā iesaistīto, no otrā mēs parasti iegūstam informāciju. Informācijas saturs zemapziņā tiek fiksēts automātiski. Lai izprastu, kā ievirzīt attiecības, parasti "es pats" neapzināti uzdod sev šādus jautājumus:

 

•    kā mani redz citi?

•    kā es sevi redzu kā "citu?"

•    cik daudz piekrītu iegūtajai informācijai?

•    kas notiek ar mani, iesaistoties attiecībās?Ja cilvēks nespēj izprast un pieņemt sevi, viņš mokās, un jūtas nemierīgs. Satraukuma rezultātā izaug siena starp sevi un citiem. "Vai mans tēls var mani aizvainot?"


Reflektoriskā saskarsme, kas veidojas starp cilvēkiem, ir automātiska (kā automātiskie zobratiņi), tāpēc uzreiz rodas pseido attiecības – starptipu attiecības. Cilvēks to sajūt diezgan ātri, bet jāatceras, ka attiecības ir starp tipiem, bet ne starp personām, jo tās nav prognozējamas.

Arī dzīvnieki, kuri dzīvo baros, kontaktējas automātisko refleksu vadīti, tomēr cilvēkam, atšķirībā no dzīvnieka, ir nepieciešama mīlestība. Vai visi cilvēki bauda mīlestību? Aizraušanos ar darbu arī var uzskatīt par mīlestību, bet, izprotot starptipu attiecības, vai to, kas kas notiek starp dažādiem sociotipiem, cilvēks gūst līdzsvaru.

Tieši socionika ir pirmā mācība, kura atklāja teoriju, kādu iemeslu vadīti, cilvēki kontaktējas. Aušra tieši ar šo klasifikāciju pārsteidza pasauli.

Savas kvadras robežās attiecības ir viskomfortablākās, attiecības starp diagonālajām kvadrām ir vienas no smagākajām, savukārt attiecības starp blakus kvadrām satur daudzus izaicinājumus, kas var mūs gan pacelt augstumos, gan iemest bezdibenī.

Autors: Igors Kaļinausks

 

Cienījamo lasītāj,

Starptipu attiecības mēs esam atspoguļojuši, savietojot dzīvnieku zīmējumus, lai vedinātu jūs uz pārdomām, kā vieglāk šīs attiecības izprast un izprast, varbūt arī iegaumēt. Tas nekādā gadījumā nav jāuztver tieši vai ar zemtekstu. Tā, piemēram, pilnīgi pretējo attiecībās partneris nav jāuztver kā teliņš vai kumeļš, tikai jāsaprot, ka pieaudzis zirgs ar govi neapprecas, lai arī šiem dzīvniekiem ir kaut kas līdzīgs, bet tai pašā laikā krasi atšķirīgs.