Darba attiecības

Dzeguze un Vālodze - Darba attiecības

 

Darba attiecību partneri:

Donkihots - Žukovs, Dimā - Jeseņins, Igo - Štirlics, Robespjērs - Dostojevskis

Hamlets - Džeks, Maksims - Draizers, Napoleons - Hakslijs, Balzaks - Gabēns

 

Igors Kaļinausks nosauc šīs attiecības par absolūti konkurējošām attiecībām.

Šajās attiecības krasi atšķirīgas ir katra vēlmes un attiecības ar pasauli, te, līdzīgi kā mirāžas attiecībās, nav nekā kopēja. Atšķirība tā, ka darba attiecībās sarunas vedās labi, ja intereses sakrīt. Tādēļ tās var nosaukt par absolūti konkurējošām attiecībām jeb sociālās konkurences īstāko skolu.

Ja šādās attiecībās jāstrādā kopā, tad visas saistības un uzdevumus jāfiksē stingros līgumos, un jāformulē visi pienākumi, ko drīkst, ko nedrīkst, - īpaši lēmumu pieņemšanas jomā. Tad darba sadale apturēs konkurenci. Ja šādā pārī kaut kas jāvada, tad jāizvieto katrs savā ceha galā. Un nedod Dievs, šo darba attiecību partneri ielikt par savu vietnieku!

Abi neatkāpsies nekādā veidā, jo abi pārzina gandrīz vienu un to pašu, prot vienu un to pašu. Bet tas, ko katrs vēlās panākt ir absolūti atšķirīgs, kā arī gala rezultāts sanāk atšķirīgs. Šī ir tā vieta, kura izraisa konkurenci - bet kāpēc man nesanāk tā kā viņam!

Satuvināšanās notiek formāli, jo abi vēlas saglabāt distanci. Daļēji saskan pasaules skatījums, prot atrast kompromisu. Ir atšķirīgi mērķi un problēmu risināšanas ceļi. Darbā šīs attiecības vienas no labākajām, bet ģimenē - nenoturīgas. Reizēm partneri kļūst sāncenši, kaitina otra uzvedība un rodas vēlēšanās viņu iespaidot. Krājas viegli aizvainojumi, jo neapmierina otra nodomi, mērķi un to sasniegšanas veids. Katrs aizstāv savu risinājumu un uzskata, ka otrs visu dara nepareizi. Mēdz ietekmēt otru, cenšoties pārveidot partnera rakstura iezīmes. Abu pretestība ir vienāda – meklē otra kļūdas, pazemo partneri un norāda viņa īsto vietu. Savstarpējās sadursmes viņus atsvešina, bet, pārdomājot savu izturēšanos, atkal spēj kļūt draugi. Pētījumi liecina, ka aprēķina laulības visbiežāk tiek noslēgtas darba attiecībās. Tajās nemēdz būt lielas kaislības un greizsirdības. 

Vairāk par starptipu attiecībām lasiet Veltas Līvijas Miķelsones grāmatā: Atrodi sevi!