Figūra - šodienas problēma

Tiem, kas grib nomest svaru.

Cilvēks piedzimst ar noteiktu rakstura tipu, kas saglabājas visu mūžu. Katram rakstura tipam ir savas uztveres un domāšanas īpatnības, kuru pamatā ir ne tikai smadzeņu darbība, bet arī ķermeņa uzbūves īpatnības.

Ilgus gadsimtus cilvēka ķermeņa uzbūves izpēte netika atzīta pat uzskatīta par neobjektīvu un netikumīgu. Prāta nozīmīgums tika pretnostatīts ķermeņa un dvēseles nozīmīgumam. Joprojām daudzi neuzticas informācijai par ikviena cilvēka raksturu individualitāti un tā nemainību, neticot tiem signāliem, ko jebkuram cilvēkam vēsta viņa ķermenis un sajūtas.

Mūsu pieredze rāda, ka cilvēki lielākoties sevi izprot vāji, reizēm pārspīlē savas spējas, reizēm nenovērtē savas priekšrocības. Cilvēks var melot vārdiski, uzliekot dažādas maskas, bet viņa ķermenis tik un tā vēstīs patiesību (pat operācijā pārveidots).

Ķermeņa uzbūve objektīvi parāda cilvēka raksturu. Tavu uzmanību, lasītāj, gribam vērst uz dažādām ķermeņa daļām! Smalki veidotas plaukstas un gari pirksti nav piemēroti smagiem zemes darbiem, tādiem tipiem vairāk piemīt garīgums nevis praktiskums. Cilvēkam, kuram sejā skaidri pamanāms siltums un labestība, piemīt emocionalitāte. Cilvēks ar stingru rokas tvērienu visdrīzāk būs kāds no līderiem, bet pretējs viņam, ar maigu rokasspiedienu, ir viņa padomdevējs. No ķermeņa uzbūves īpatnībām izriet daudzas rakstura īpašības, ar kurām mēs iepazīstinām socionikas un psihosofijas kursos.

Amerikāņu psihologs un ārsts Viljams Herberts Šeldons trijos aspektos - rakursos izpētīja vairākus tūkstošus cilvēku ķermeņu  – no priekšas, aizmugures un sāniem. Viņš izveidoja kartotēku, lai izsecinātu, kādas galējības pastāv ķermeņa uzbūvē. Sākotnēji viņš prognozēja, ka būs četri dažādi ekstremāli cilvēka ķermeņu tipi (atbilstoši temperamentiem). Vēlāk viņš nonāca pie secinājuma, ka ķermeni veido trīs svarīgi komponenti – uz kauliem veidojas āda, muskuļi un tajos veidojas tauku slānis. Atšķirīgiem tipiem šie trīs komponenti dzīves laikā veidojas atšķirīgās proporcijās.

Tipam ar tendenci uz lieko svaru ķermeni veido mazāks muskuļu un ādas slānis, bet lielāks tauku slānis. Dabiski, ka viņam veidojas ievērojami apjomīgāks kuņģis, kurš pieprasa arvien lielāku ēdiena porciju. Lai saglabātu savu svaru, šiem cilvēkiem vienīgā iespēja ir lietot uzturā daudz vairāk kalorijas mazsaturošu produktu.

Sensorā tipa cilvēkiem, kuri ir praktiķi, gandrīz nav iespējams pārtikt no kalorijas mazsaturošiem produktiem. Tie, kas to mēģina, badojoties sevi pakļauj mokām, un neizturot badošanos, pieņemas svarā vēl vairāk nekā pirms tam.

Turklāt pastāv hormonāla rakstura problēma – badojoties ķermenī samazinās serotonīna daudzums, kā rezultātā cilvēks viegli kļūst depresīvs. Dabiski organismā serotonīna daudzums atjaunojas saulainā laikā pastaigājoties vai uzturoties ārā svaigā gaisā. Bet mākslīgi ar uzņemtiem produktiem. Taču sliktākais ir tas, ka cilvēkiem, kuriem uzkrājas tauki, raksturīgs mazāk aktīvs dzīvesveids. Viņiem draud izveidoties paradums vēlu celties un vēlu iet gulēt, maz kustēties. Tāpēc viņi daudz biežāk nekā citi uzņem nepieciešamo serotonīna daudzumu ar ogļhidrātiem bagātiem produktiem, kas ievērojami apgrūtina svara zaudēšanu.

Cita tipa miesasbūves cilvēkam, kuram ķermeņa svaru veido dabiski attīstītie muskuļi, nav tendence uzkrāties liekiem taukiem un ir vieglāk regulēt savu svaru. Taču viņiem mūsdienu apstākļos ir cita rakstura problēmas. Viņu ķermenis radīts aktīvam dzīvesveidam, kas šodien, izzūdot rūpnīcām un smagiem lauku darbiem, ir krasi samazinājies.  Ne visās profesijās ir iespējas brīvi kustēties un ne vienmēr ir iespējas izbrīvēt laiku fiziskām nodarbēm. Ja šī ķermeņa tipa pārstāvji neveltī pietiekami laika fiziskām aktivitātēm, viņiem neizbēgami veidojas liekais svars.

Vēl citas miesasbūves grupā ietilpst cilvēki, kuriem attiecībā pret ādu ir daudz mazāks muskuļu un tauku daudzums. Viņi ir kalsni no dabas, ar daudz jūtīgāku ādu. Liekais svars viņos var izveidoties, ja tiek lietoti uzturā sintētiskie produkti (šodienas uztura inde). Šī tipa pārstāvji ir vairāk piemēroti intelektuālajam un radošajam darbam. Viņu lielākā problēma ir muskuļu masas iegūšana. Viņiem raksturīgi daudz ātrāki vielmaiņas procesi, tādēļ badošanās nav nepieciešama, tā pat var novest pie pārmērīga svara zuduma. Dabīgi, ka viņu ādai ir tieksme ātrā novecot.

Kādā no nākamajiem rakstiem sniegsim aprakstu par katra sociotipa miesasbūves tendencēm.