Vai Latvijā ir Tečere?

Tečerei līdzīga tipa līderes šobrīd pasaulē vērojamas Hilarijas Klintones un Angelas Merkeles personā. Arī Latvijā ir Tečerei līdzīgas līderes, kā, piemēram, Ilze Viņķele, Laimdota Straujuma, Ilze Jurkāne, Ieva Plaude. Džeka tipam, tanī skaitā Viņķelei, ir gadījies neapdomāti izteikties un radīt sabiedrībā netaktiska cilvēka iespaidu, kas mēdz notikt ar loģiskajiem sociotipiem. Tas nenozīmē, ka viņas darbība vērtējama kritiski, bet, gluži otrādi, iestādē vai ministrijā, kurā viņa darbosies, procesi tiks stabilizēti. Ne velti Viņķeles kundzes darbība tika salīdzināta ar Angelu Merkeli, un prognozēts, ka šāda tipa politiskiem darboņiem ir nākotne.

Tikām jau rakstījuši, ka Latvija neatpazīst savus līderus. Tiklīdz augstam amatam izraugās jaunu kandidatūru, tā atkal Latvijas introvertie politiķi izvēlas savējos introvertos, pasīvos tipus - Balzakus, Jeseņinus un Maksimus.

Būtu interesanti pajautāt, kādu prāta apsvērumu vadīti viņi izvēlās no vienas puses apdomīgos, bet nogurušos, lēnīgos un bremzējošos tipus? Vai tāpēc, lai vieglāk ar viņiem manipulētu? Tas taču nevar būt, ka politikāņi neatpazīst darbīgos un varošos tipus, kuri spēs izvest tautu no ekonomiskās krīzes.

Nosauktie sociotipi nav līderi, veltīgi no viņiem gaidīt jūtamus rezultātus. Kā, piemēram, ja cienījamā Sudrabas kundze (Balzaka) tika novērtēta kā teicama Valsts Kontroles vadītāja, tad partijas vadītāja, vai ieņemot ministra vai premjera amatu, arī viņas darbība būs maz jūtama, pasīva un neattaisnos gaidīto.

Ja Sudraba kā partijas līdere vēlas saliedēt tautu, tad viņa vairāk piemērota partijas vizītkartei. Taču, lai viņas partija sasniegtu jūtamus rezultātus, komandā nepieciešami vismaz 80% ekstraverto sociotipu ar iedzimtām līdera dotībām (Žukovs, Napoleons, Džeks). Joprojām mūsu valdības sastāvā dominē introvertie, intuitīvie, loģiskie, bet būtu vajadzīgi ekstravertie, sensorie, loģiskie.

Būt vai nebūt Piebalgam premjera amatā? Var riskēt, ja viņš, būdams Džeka tips, savu komandu izveidos no ekstravertiem tipiem. Jo intravertos tipus viņš nespēs ietekmēt savas vājās sensorās funkcijas dēļ. Labākais premjers uz šo brīdi varētu būt tikai Žukova sociotipa pārstāvis, kā Vaira Vīķe-Freiberga.