Prezidents nav bandinieks

 Raksts papildināts

Daļa sabiedrības, tanī skaitā politiķi, mētā iespējamos prezidenta kandidātus kā šaha figūriņas, mēģinādami priekšplānā izvirzīt bandiniekus. Dažs perfekti izprot šaha spēles principus, dažs no tiem neizprot neko, vien redz atšķirību krāsās un figūriņu formās. Taču lietpratējs uzreiz spēj nosaukt katras figūriņas jēgu.

Gluži tāpat notiek ar personāliju bīdīšanu, meklējot nākamo prezidentu. Tikai jāteic, ka atšķirība ir bīdītājos, kuri gan cenšas noformulēt valsts prezidenta pienākumus, bet to izpratne ir tik atšķirīga un dažāda.


Te gandrīz der palasīt mājas lapā ievietoto un ar humora pieskaņu veidoto rakstu „Tu nesi sliktāks”, kurā tiek atspoguļots atšķirīgu tipu skatījums uz vissīkākajām lietām ikdienas dzīvē. No tā var viegli izsecināt, ka vienotu lēmumu plašā sabiedrībā, kurā eksistē visi 16 tipi, nav iespējams panākt. Vienotība īsu laiku valda tikai tādos grandiozos pasākumos, kā Tautas Frontes dibināšana, Baltijas Ceļš un tamlīdzīgi.

Latvija ir intraverta valsts, kas konkrētāk atspoguļots rakstā „Latvijas etnosa sociotips”. Lai lielo intravertu masu sakustinātu mazā valstī, 1) tās priekšgalā jānostājas ekstravertiem tipiem.
Katrā prezidenta vēlēšanu periodā pasaulē briest noteikti izaicinājumi, draudi vai iespējas. Šobrīd pasauli sašķobījusi lielvalsts teritoriālā agresija. Paredzams, ka konkrētajā prezidenta sasaukuma četru gadu periodā 2) valsts priekšgalā jābūt tādam tipam, kurš spēs izprast pasaules politiku un ar savu rīcību neizraisīs pretagresiju. Pasaulē sen zināma patiesība, ka agresijai nevar stāties pretī citāda agresija. Un 3) pēc socioniskā skatījuma, tam jāspēj izprast ekonomiskos procesus, ar saprātīgu rīcību apveltītam (kas minēts zemāk).
Draizers kā Latvijas etnosa sociotips un arī pašreizējā Latvijas prezidenta sociotips ir par vāju, lai vienotu tautu pirms neparedzētiem notikumiem. Tikai retumis atrodas kāds Draizers, kas spēj rūpēties vairāk par vienu pašvaldību.

Diezgan precīzi savā laikā mēs prognozējām prezidenta Andra Bērziņa darbības. Par šo rakstu mēs informējām politisko spēku pārstāvjus, tādējādi brīdinot, kādās jomās viņam jāizraugās konsultanti vai jāveido kompetenta komanda. Mēs minējām iepriekš par Andra Bērziņa runas grūtībām, ar ko prezidents kritis nežēlastībā vairākkārt.


Publiskajā telpā minētas daudzas personības, kurās mēģināts saskatīt prezidentam nepieciešamās īpašības un spējas.

No intravertajiem tipiem, kas, mūsuprāt, nav piemēroti prezidenta amatam, tiek minēti:

Solvita Āboltiņa       Maksima;
Andris Bērziņš         Draizers;
Egils Levits              Balzaks;
Ojārs Spārītis          Draizers;
Inguna Sudraba      Balzaka;
Mārcis Auziņš          Balzaks;
Māris Riekstiņš        Draizers;
Nils Ušakovs           Jeseņins.

No ekstravertajiem tipiem tiek minēti:

Aivars Lembergs      Napoleons;
Mārtiņš Bondars       Džeks;
Sandra Kalniete        Hamleta;
Edgars Kramiņš        Hamlets;
Vaira Vīķe-Freiberga  Žukova.

 

Ojārs Spārītis min, ka prezidentu varētu izraudzīties no zinātnieku vidus. Viņš atzina par sekmīgākajiem līdzšinējos prezidentus Vairu Vīķi – Freibergu un Kārli Ulmani (abi Žukovi). Abu darbībās viņš saskatīja līdzības.

Vadoties no pašreizējās situācijas pasaulē un apskatot kandidātu piemērotību no socionikas viedokļa, mūsuprāt, vispiemērotākie kandidāti ir: 1) ekstraverti (E), 2) sensori (S), 3) loģiski (L), 4) vispiemērotākais būtu iracionālais (P) tips.

Par nožēlu jāsaka, mēs zinām tikai tos, kurus gaismā izcēluši žurnālisti. Bieži tie ir vieni un tie paši. Un tomēr, no tā skaita par piemērotākajiem atzinām:

Baibu Rivžu                  Žukova ESTP;
Inesi Vaideri                 Štirlica ESTJ;
Mārtiņu Bondaru           Džeks ENTJ;
Aivaru Lembergu          Napoleons ESFP.

Baiba_Rivza_Augustins.jpg                        

Martins_Bondars_Dzeks_Tvardovskis.jpg                       aivars_lembergs_napoleons_tolstojs.jpg

 

Lai arī Baiba Rivža un Inese Vaidere nav minētas kā prezidenta amata kandidātes, mēs paturam tiesības izteikt savu viedokli. Socionika apgalvo, ka noteicošās ir iedzimtās spējas, bet ne iegūtās zināšanas. Par līderi piedzimst! Tādēļ no sabiedriskā vietnē nominētiem prezidenta kandidātiem noteikti atbalstām arī bijušo valsts prezedentes Vairas Vīķes Freibergas kandidatūru.